The Hives

The Hives je švédská rocková kapela, která se proslavila krátce po roce 2000 jako jedna ze skupin, které pomohly k obrození garážového rocku.Prvního velkého úspěchu se dočkala jejich deska Your New Favourite Band, kde se objevil i jejich komerčně nejznámější hit Hate to Say I Told You So. Sama skupina tvrdí, že vznikla v roce 1993 pod vedením Randyho Fizsimmonse, který jim navrhl ať zkusí právě garage rock. Fizsimmons údajně i pár písní kapele složil.

Produkují kombinaci garážového rocku s punkem, z něhož tryská taková energie, že by se snad mohla tato muzika podávat jako nezávadný přírodní lék na zimní deprese. Hrají bigbít tak prostý a tak energický, že by donutili pogovat i učitelku ruštiny před důchodem.

the_hives.jpg

Jejich hudba se dá definovat jako zábavný rock'n'roll s punkovými vlivy. O nějaké nezaměnitelnosti ani instrumentální virtuozitě tu pochopitelně nemůže být řeč, zato lze mluvit o energii, legraci a dobrém zvuku.Je od nich docela odvážné hrát dvě minuty pořád stejný riff, ale na druhou stranu AC/DC tohle dělají už třicet let a jak jim to, panečku, šlape! Prázdnější místa zaplňuje zpěv a jekot jejich explozivního frontmana a každého posluchače určitě brzy napadne, že tohle by chtěl vidět naživo.
Frontman Howlin' Pelle Amqvist je znám svými kousky na jevišti, jako je skákaní mezi diváky, slézání ramp nebo mluvení nesmyslným jazykem. Jeho oblíbenou činností je ale provokovat fanoušky, stejně jak to udělal například na Video Music Awards 2002, kde prohlásil: „Já vím, že chcete, abychom hráli déle, ale náš čas uplynul a vy můžete teď vypnout televizi.“

Ano, The Hives jsou především koncertní kapelou a z desky to bude vždy jen poloviční zážitek, ale přesto - nudit se nebudete. Má to šťávu, je to trochu praštěné a kdo má rád retro, přijde si na své.

Tuto hudební smršť Hives okořeňují rádoby arogantním postojem "jsme úžasní a nejlepší" a absurdním humorem v textech i mimo ně - tuto desku například chtěli nazvat První dokonalé album na světě, ale neprošlo to…

Skupina tvrdí, že písně jim píše jejich čestný šestý člen Randy Fitzsimmons. Časopis NME, ale odhalil, že Randy Fitzsimmons ve skutečnosti neexistuje a je to pouze pseudonym Nicholause Arsona, kytaristy The Hives. Arson a zbytek The Hives toto popírají a dále Fitzismmonse označují jako dvorního skladatele kapely.

Diskografie:
1997 - Barely Legal
2000 - Veni Vidi Vicious
2004 - Tyranosaurus Hives
2007 - The Black And White Album

the_hives2