The Libertines

Na konci 90. let zažívala britská hudební scéna totální úpadek. Titulní stránky plnili DJové a diskotékoví nemehla z východu. Muzika se formovala do neskutečných žánrových hybridů a její kvalita upadala do bezvědomí. Přední příčky se plnily numetálovými a gothic sračkami, které mimochodem nejsou “problémem“ jen Británie, ale i tady v Česku. „KORN, NIGHTWISH, SEPULTURA, SLIPKNOOOOT!“

Dostáváme se do studentského prostředí. V té době, přesně v roce 97, na sebe narazili osmnáctiletý student dramatu Brunelské Univerzity Carl Barât, o kterém se tvrdilo, že je skvělým kytaristou a sedmnáctiletý student anglické literatury Peter Doherty, o kterém se zase tvrdilo, že je skvělým básníkem.Co z toho vzniklo?

Carl miloval temné vize Velvet Underground, The Jam, The Doors. O britské muzice ale nevěděl zhola nic. Zato Pete ji zbožňoval, zbožňoval The Smiths, Suede a Chas & Dave či Manic Street Preachers.

Byli si tolik odlišní, že se navzájem doplňovali a utvořili celek talentovaných studentů, kteří si řekli, že budou tvořit na ideálech Arkádie(ztracený ráj) a Albionu(pradávný název Británie). Sdíleli spolu lásku k Anglii a pýchu na svou “britishness“. Nafantazírovali si utopický svět, kam se dostanou skrze smysly, literaturu a hedonismus.

The_Libertines

Oba opustili školu, přestěhovali se spolu do společnýho bytu a založili kapelu, kterou pojmenovali The Libertines“

Oba měli ve skupině přední posty, oba ve skupině zastávali roli frontmanů, oba zpívali a oba taky na kytaru hráli (Carl solo/Pete rythm). Dalo by se říct, že pokud někdo někdy mluvil o The Libertines, mluvil o nerozlučné dvojici zdánlivě vypadajících homoušů zpívajících do jednoho mikrofonu, o Petrovi a Carlovi.

Basu tehdy zastal Johny Borrell, který je později opustil a založil si vlastní skupinu Razorlight. Na jeho post nastoupil John Hassall a bubnů se ujal Gary Powell.

Tehdy skupina nijak zvlášť nebořila britské hitparády ani nebyla nijak zdánlivě úspěšná. Pak to ale přišlo. Nástup The Strokes a jejich obrovského úspěchu na britských ostrovech. The Libertines to zkusili s muzikou podobající se těmto americkým objevům, dostali smlouvu od nahrávací společnosti a začali dělat na svým.

Přes všechny problémy s obsazováním členů a podepisováním nahrávací smlouvy s vydavatelstvím v roce 2002 vydali debutové Up The Bracket se skladbami jako Time for Heroes nebo Up the Braket. Přišel obrovský úspěch a s ním se prohloubily i Petovy problémy s drogama. V roce 2004 ještě vyšla druhá deska, pojmenovaná jednoduše The Libertines. Na ní najdeme asi jejich nejznámější track Can't Stand Me Now nebo třeba píseň What Became of the Likely Lads. Přestože skupina měla veliký komerční úspěch, spory mezi členy byly stále větší a větší. Následovala četná vystoupení, kterých se Doherty nezúčastnil. Nakonec Carl, kvůli všem neshodám s Petem, The Libertines opustil. Doherty po jeho odchodu odešel ke své vlastní sestavě Babyshambles, která původně měla sloužit jako jeho vedlejší projekt. Barat momentálně působí jako leader skupiny Dirty Pretty Things.

V čem byla tato kapela unikátní(mimo snad homosexuálního vztahu mezi zpěváky a drogovými výlevy Dohertyho, který ještě k tomu ještě sází jeden skandál za druhým se světoznámou supermodelkou Kate Moss)?

Jako jedni z prvních dovolili The Libertines svým fanouškům skutečně "přiblížit se" k nim. Odstranili tak hranici mezi sebou a fanoušky. Zvali si je do svých bytů, na internetových fórech s nimi komunikovali, psali tam své citové výlevy, názory, postřehy. Zároveň byla kapela jednou z prvních britských bandů nové generace indie.

Jejich texty nebo spíš styl psaní byl ispirován Oscarem Wildem a Williamem Blakem (láska k Albionu a únik z reality do Arkádie), v hudbě se nechali ovlivnit především domácími The Smiths nebo Manic Street Preachers. Naoplátku zase oni inspirovali ostatní nejprve, svým vzhledem, sáčky a kloboučky se symboly Británie, což mělo dopad i na některé módní návrháře. Jejich hudebními následovníky bylo bezpochyby mnoho kapel, jmenuji jen ty známějši: Razorlight nebo The Kooks.

Věcí se mají k dobrýmu. Ve vánočním NME se píše, že se Pete s Carlem dali znova dohromady a plánujou REUNION THE LIBERTINES. Paráda!!!

-created by Shanghai-

The_Libertines