Franz Ferdinand

Franz Ferdinand se vydali na svou cestu, aby ukázali, že umělecky věrohodný rock může obsahovat "skutečně, skutečně chytlavé melodie", na které by lidé mohli tančit. Skupina měla plné zuby těch příliš seriózních kapel, "těch post-rockových věcí, které dělaly snad všechno možné, jen aby se vyhly byť jediné podělané melodii". A tak vydali své skvostné album. Potkali se v roce 2003, ale od té doby se vznesli k nebi hudební scény.

FranzFerdinand2

Bubeník Paul Thomson pracoval na Glasgowské umělecké škole, kde studoval basista Bob Hardy. Alex Kapranos studoval angličtinu na universitě, ale na Umělecké škole měl pár přátel. Kruh byl uzavřen, když se kytarista Nick McCarthy přestěhoval z Mnichova do Glasgow.

Vše ale mohlo být úplně jinak, když se Kapranos a McCarthy poprvé setkali na party. Ti dva se málem porvali, protože McCarthy si přivlastnil Kapranovu láhev vodky. "Vzájemně jsme si chtěli vrazit, ale pak jsem se ho zeptal, jestli hraje na bicí," říká Kapranos, a on řekl "To teda jo". Nakonec se ukázalo, že na bicí vůbec hrát neumí, a že přišel do Glasgow zoufalý, chtěl najít nové lidi, se kterými by dělal hudbu." Takže si McCarthy a Thomson vyměnili nástroje a čtveřice se brzy stala těsně soudružnou jednotkou.

"Když děláš nebo píšeš hudbu, prostě jen necháváš svou křehkou stránku nepotlačovanou," říká Kapranos. "Myslím, že jsme měli docela štěstí, že jsme se potkali a dali dohromady. Být v kapele je pro nás jako to nejlepší dobrodružství, na které se můžete se svými přáteli vydat. Je to neuvěřitelně vzrušující."

Jejich první vystoupení proběhlo na dámské umělecké show, a tak chtěli udělat hudbu, na kterou by děvčata mohla tančit. Jako svou zkušebnu si vybrali jedno skladiště v Glasgow. Učinili ho svou základnou a pojmenovali The Chateau. Ten výraz se brzy stal po městě legendárním - tak známým, že policie strávila měsíc na tom, aby ho našla, popřípadě provedla razii a zatkla Kaprana. Kapela se namísto toho přestěhovala do opuštěné Viktoriánské soudní síně a vězení, opět to pojmenovali The Chateau.

Zvěst o kapele se rychle rozšířila do hudebního průmyslu a zrak 40 nahrávacích společností byl otočen k jednomu vystoupení v Glasgow - kapela o něm řekla, že bylo: "Totálně absurdní". "Ale jsem vskutku rád, že to bylo téměř komické, aspoň jsme nebyli pohřbeni pod tou tíhou seroizity," říká Kapranos. V červnu 2003 podepsali smlouvu s nezávislou společností Domino. Jak říká Kapranos, jejich nynější největší ambicí je přimět lidi myslet o "čtyřech přitroublých klucích, co se potkali v Glasgow" vždy, když uslyší to jméno.

Diskografie:
2004 - Franz Ferdinand
2005 - You Could Have It So Much Better

FranzFerdinand