The Strokes

Průkovníci nového Indie. Tak by se dala jednoduše definovat Newyorská pětice The Strokes.
Jako jedna z mála kapel se na sklonku minulého tisíciletí podílela na návratu ke ztraceným, již dávno „vyčpělým“ rockovým kořenům. Prostřednictvím této kapely mohou v současnosti zejména mladí posluchači zakusit jaké to vlastně bylo před několika desítkami let, když byly v rozpuku nezávislé skupiny newyorské nové vlny a punku jako Velvet Underground, Stooges, New York Doolls či Television. Tvorba pětice Strokes však nekopíruje staré vzory, vychází jen ze stejných kořenů, jakoby uplynulých třicet let vyplněných stylovými kotrmelci včetně art-rocku, punku, nové vlny a kdoví čeho ještě. V době netušených technologických vymožeností přišli Strokes s muzikou, která navázala na odkaz šedesátých a ranných sedmdesátých let. S muzikou tak geniálně melodickou, že Vás doslova přiková k reproduktoru.

Strokes nejsou typickou garážovou skupinou, nikdy nezačínali od nuly a nemuseli si vše vydupat jen vlastní pílí bez podpory rodičů. Skoro všichni pochází z velmi dobře situovaných rodin a shodou okolností mají neamerické rodiče. Strokes jsou 'zplozenci' amerických, španělských, dánských, britských, argentinských, francouzských, italských, brazilských a tuniských matek a otců, což se u čtyř pětin kapely podepsalo nejen na exotických jménech, ale i jejich celkovém zcestovalém růstu.

TheStrokes2

Mladíci spolu poprvé začali zkoušet v roce 1998 v newyorské Music Building, kde trpělivě čekali až se uvolní jedna ze zkušeben, aby si třeba ve dvě ráno mohli pilovat svůj repertoár. Zpěvák a výhradní autor všech skladeb Julian Casablancas, kytarista Nick Valensi a bubeník Fabrizio Moretti se dali dohromady na newyorské prestižní soukromé škole Dwight School. Po příchodu dalších dvou Julianových kamarádů, doprovodného kytaristy Alberta Hammonda jr. a baskytaristy Nikolaie Fraiturea, si pětice v roce 1999 z několika navrhovaných jmen jednomyslně zvolila poměrně úderný název The Strokes.

Ačkoliv Stokes neměli se svými tušenými vzory žádnou autentickou zkušenost, dokázali revokovat báječnou sílu zašlých časů. Rošťáci s rozčepýřenými vlasy, kteří si oblíbili hadry ze sekáče a kožené bundy, upřednostňují stylové černobílé fotografie a videoklipy. Začátky však nebyly tak hvězdné jak čekali. Zprvu byli v domovské Americe naprosto přehlížení. Hrávali v malých manhattanských klubech pro spíše desítky než stovky lidí. Teprve až v Mercury Lounge narazili na manažera Ryana Gentlese s nimž natočili demáč, jež se po svém rozesílání na všechny strany uchytil až na britských ostrovech, kde nadchl osazenstvo nezávislého vydavatelství Rough Trade.

Diskografie :
Po ochutnávkové EP desce "The Moden Age" z ledna 2001 a americké šňůře v rolích zahřívačů publika pro britské Doves, se na evropský trh 27. srpna téhož roku dostal albový debut "Is This It", jehož se dosud prodalo přes dva miliony kopií. Americké vydání se zdrželo kvůli teroristickým útokům z 11. září 2001. Z desky musela být vypuštěna 'nevhodná' písnička "New Your City Cops", navážející se do newyorských policistů, obal s ladnými ženskými křivkami nahého zadku s černou přiloženou rukavicí byl nepochopitelně nahrazen jakousi starobylou, žlutomodrou, astrální mapou.

Druhé, opět velmi krátké, dvanáctipísňové album "Room On Fire"nejprve vznikalo s britským producentem Nigelem Godrichem, který proslul spolupráci s Radiohead a Travis. Po třech společně vytvořených písních se obě strany v dobrém rozešly a Strokes se vrátili k osvědčenému producentovi prvního alba Gordonovi Raphaelovi. Strokes totiž svoji syrovost a neučesanost hledají tak dlouho, dokud nejsou spokojeni se zvukem, kterého chtějí dosáhnout hned při nahrávání ne až při finálních mixážních úpravách. Skupina naštěstí nepřešlapovala na stejném fleku jako při natáčení prvního alba a trochu do 'dvojky' přimíchala i zvuk tohoto tisíciletí. Vznikla tak nádherná retrospektivně-současná deska.

Strokes natočili v newyorském studiu svojí třetí řadovku pod dohledem dvou producentů. Většinu materiálu kontroloval David Kahne, který v minulosti pracoval například s Paulem McCartneym či skupinou The Presidents of the United States of America. Na tři písně dohlédl jejich osvědčený producent Gordon Raphael. Studiovka s názvem "First Impressions of Earth" byla vydána 24. ledna 2006.

TheStrokes